зміна громадянства

Все про документи стосово легального перебування у країні
Аватар користувача
Svitlana
Айдгенос
Повідомлень: 3853
З нами з: 08 лютого 2007, 21:29
Звідки: ZH
Контактна інформація:

Повідомлення Svitlana »

Зокрема, глава V Конвенції, регулюючи питання множинного громадянства, передбачає зобов'язання держав-учасниць дозволяти своїм громадянам зберігати різні громадянства, що були здобуті при народженні або в зв'язку зі вступом у шлюб.

Разом з тим, стаття 15Конвенції не обмежує право кожної держави обумовлювати набуття або збереження її громадянства вимогою відмови або втрати особою громадянства іншої держави. Зазначене положення відповідає вимогам національного законодавства України.
Не варто дуже сильно радіти. Заголовок статті до її змісту насправді відношення не має.
Що було, те і лишається. За винятком про збереження громадянства у шлюбі (тобто ті, що одружені і мають другий паспорт тепер можуть не боятися і сміливо показувати обидва та від них у нашому консульстві не будуть питати довідки про відсутність громадянства країни проживання для подовження закородонного паспорта - мабуть якраз випадок Чіполіни).
Але якщо Німеччина не визнавала такого права для одружених жінок, то і надалі буде вимагати відмови від рідного громадянства. Тут все одно нічого не міняється і все буде залежати від країни.

Итого: все як було - так і лишилося, крім того, що одружені жінки тепер можуть сміливо подовжувати та міняти свої українські паспорти через консульство у країні проживання без лишньої мороки.
Аватар користувача
Снігурка
Дозвіл С
Повідомлень: 436
З нами з: 12 квітня 2007, 17:54
Звідки: TE,UA - HH, DE

Повідомлення Снігурка »

питання, чи після отримання нового громадянства можна собі повернути українське як друге
Аватар користувача
Svitlana
Айдгенос
Повідомлень: 3853
З нами з: 08 лютого 2007, 21:29
Звідки: ZH
Контактна інформація:

Повідомлення Svitlana »

Може де-небудь коли-небудь, як змінять закон. Але поки що не можна.
Але! Можна набути статус закордонного українця. Що він дає я ще досі не зрозуміла (крім морального вдоволення, звичайно), хоча і слідкую за цією темою. На сайті МЗС є написано про нього досить багато і як набути і скільки платити.
Аватар користувача
tanyushka
Moderator
Повідомлень: 667
З нами з: 10 лютого 2007, 17:11
Звідки: Бодензее, Німеччина

Re:

Повідомлення tanyushka »

Снігурка, не знаєш скільки а Німеччині триває процедура отримання німецького громадянства? Я збираю вже всі документи і буду скоро подавати заяву. З процедурою я трохи розібралась: спочатку Einbürgerung у німців, потім відмова від укр. громадянства у укр. консульстві, а потім знов німці... :dizzy:
Аватар користувача
Снігурка
Дозвіл С
Повідомлень: 436
З нами з: 12 квітня 2007, 17:54
Звідки: TE,UA - HH, DE

Re: зміна громадянства

Повідомлення Снігурка »

залежить. мої документи на отримання Einbürgerungzusicherung обробляють вже з червня, досі глухо як в танку. коли подаш на відмову від укр, можеш ще зо 2 роки чекати. настройся на очікування
Аватар користувача
tanyushka
Moderator
Повідомлень: 667
З нами з: 10 лютого 2007, 17:11
Звідки: Бодензее, Німеччина

Re: зміна громадянства

Повідомлення tanyushka »

Снігурка писав:залежить. мої документи на отримання Einbürgerungzusicherung обробляють вже з червня, досі глухо як в танку. коли подаш на відмову від укр, можеш ще зо 2 роки чекати. настройся на очікування
Взагалі нічого не чути з червня, ніяких додаткових документів не вимагали? У мене тут одній знайомій росіянці дали Einbürgerungzusicherung через 3 місяці. Мені так довго ждати не підходить :no3: Я б на твоєму місці скаржилась або можна подати Dienstaufsichtsbeschwerde :notgood: .
Аватар користувача
Снігурка
Дозвіл С
Повідомлень: 436
З нами з: 12 квітня 2007, 17:54
Звідки: TE,UA - HH, DE

Re: зміна громадянства

Повідомлення Снігурка »

а кому підходить чекати? буду мати вихідний, зїжджу туди. але моя тітка, якій я подавала документи, пішла на пенсію, вуйко, що перейняв, звучить по тел дуже зайнятим.

додаткових документів вимагають якщо щось не так або якщо ти маєш кардинальні зміни в житті. у мене їх не було, хіба підняли зарплату, та так, що її зїсть піднята міете. у нас велике місто-сама собі земля, багато заяві їх довго обробляють. але українські установи все одно чемпіони по затягуванню :dum:
Аватар користувача
swisslady
Необмежена мультивіза
Повідомлень: 29
З нами з: 26 лютого 2008, 18:43
Звідки: BE

Re: зміна громадянства

Повідомлення swisslady »

Підскажіть, будь-ласка, коли ставати на облік в консульстві на ПМЖ? я живу більше року в Швейцарії.
Після одруження паспорт необхідно зразу міняти з новою фамілією, в Україні? А потім загранпаспорт?
Буду дуже вдячна за відповідь. :smile:
Аватар користувача
Svitlana
Айдгенос
Повідомлень: 3853
З нами з: 08 лютого 2007, 21:29
Звідки: ZH
Контактна інформація:

Re: зміна громадянства

Повідомлення Svitlana »

Паспорт міняти не обов"язково. Як хочете. Але здається треба легалізовувати одруження в Україні. Правда, На ПМЖ також коли хочете можна ставати. Або не ставати взагалі. То не є обов"язковим. Знаю, що на ПМЖ можуть вам відмовити, якщо у вас дозвіл на проживання має дату закінчення. Бо це свідчить, що вам дозволено лише тимчасово проживати у Шв. Відповідно, ви маєте стати на тимчасовий облік, а не постійник. А те, що ви одружені, то не дуже має значення. Хоча в Україні правила залежать від начальника. Знаю випадок, коли виписали з України на ПМЖ даму, котра ще навіть і не доїхала до країни призначення, про дозвіл на проживання взагалі мови не було.
Аватар користувача
swisslady
Необмежена мультивіза
Повідомлень: 29
З нами з: 26 лютого 2008, 18:43
Звідки: BE

Re: зміна громадянства

Повідомлення swisslady »

Дякую!!! :grin:
:ukrainian:
Аватар користувача
Cipollina
Відрядження
Повідомлень: 10
З нами з: 01 січня 2008, 04:34

Re: зміна громадянства

Повідомлення Cipollina »

Tanyushka і Снігурка,
а скажіть, будь-ласка, які документи збираєте для запиту німецького громадянства?
Мені треба лише довідку про несудимість та свідоцтво про народження (це з України), обоє мають бути перекладені та апостильовані.
Я знаю вас, нащадки запорожців,
Я вірю вам і низько б'ю чолом.
Дивлюсь на вас і вірою займаюсь,
І б'ю поламаним крилом.
Олександр Олесь
Аватар користувача
Снігурка
Дозвіл С
Повідомлень: 436
З нами з: 12 квітня 2007, 17:54
Звідки: TE,UA - HH, DE

Re: зміна громадянства

Повідомлення Снігурка »

залежить від підстав, за якими просиш громадянство. хто як жінка німця, мусить ще подавати документи чоловіка. хто сам по собі, подає свої, у моєму випадку довідки про доходи (дуже важливо), контракт на квартиру, паспорт, прописка, від руки писана біографія, заповнена анкета, це найважливіше, решту можна взнати в інтернеті. ага, ще вимагають довідку про знання мови або відвідини курсів. а ще це дуже залежить від землі
Аватар користувача
Cipollina
Відрядження
Повідомлень: 10
З нами з: 01 січня 2008, 04:34

Re: зміна громадянства

Повідомлення Cipollina »

Снігурка, дякую за відповідь :)
Я знаю вас, нащадки запорожців,
Я вірю вам і низько б'ю чолом.
Дивлюсь на вас і вірою займаюсь,
І б'ю поламаним крилом.
Олександр Олесь
Аватар користувача
Lesia Ukrainka

Re: зміна громадянства

Повідомлення Lesia Ukrainka »

Привіт усім,
перелік документів для отримання німецького громадянства залежить від федеральної землі до якої подається клопотання а також від місцевих органів врядування. Раджу всім тим, хто цікавиться цим питанням звернутись до місцевого Bürgeramt- вони поставлять декілька питань по телефону і одразу вишлють перелік необхідних документів у конкретній ситуації. Я вже отримала einbürgerungszusicherung і наприклад ніякої автобіаграфії мені писати не треба було. Звертайтесь напряму до Bürgeramt і не треба буде гадати. Я написала прохання про отримання німецького громадянства у березні 2008, у листопаді 2008 мені прийшла відповідь. Розгляд клопотання про отримання громадянства у Німеччині займає від 3 до 12 місяців. Німці, на відміну від українців, дотримуються офіційно встановлених строків, нажаль всі "наші" органи керуються особистими прихмами. Офіційні строки розгляду питання про вихід із громадянства України становлять до 1 року, але ми всі знаємо, що Україна- країна необмежених можливостей, якщо у тебе є гроші........
Аватар користувача
tanyushka
Moderator
Повідомлень: 667
З нами з: 10 лютого 2007, 17:11
Звідки: Бодензее, Німеччина

Re: зміна громадянства

Повідомлення tanyushka »

Я подавала документи на нім.громадянство в червні 2008, а в вересні 2008 вже отримала Einbürgerungszusicherung. :verygood: Тепер чекаю з жовтня 2008 на вихід з українського громадянства. :sceptical: Кому цікаво дізнатись стан розгляду заяви на вихід з укр.громадянства, можете зателефонувати за номером +38 044 238 18 32 у відділ громадянства МЗС України (з 14 години). Мені на минулому тижні повідомили, що зараз посилають до Президента заяви, які потрапили до них в червні 2008.
Nela
Транзит
Повідомлень: 1
З нами з: 08 червня 2009, 09:00

Re: зміна громадянства

Повідомлення Nela »

Доброго ранку всім!
Доброго ранку, пані Світлано!

Це, мабуть, власне цей форум Ви мали на увазі, куди слід писати :smile: .
Продовжу свою розповідь.
Думка виъжджати з Украъни на укр. паспорті, маючи в кишені польський, виникла тому, аби батьки могли жити в Украіні як завгодно довго (оскільки на польському п. можуть перебувати в Украіні тільки 90 днів в одному півріччі). Ну і ще з обави, аби нічого не втратили з майна і право до укр. пенсіъ. Тільки це.

А до Англіі вони й так ъхали б на польському п., бо туди Украънцям треба візу... Трохи це все заплутано...

Дякую за відповідь!
Аватар користувача
Svitlana
Айдгенос
Повідомлень: 3853
З нами з: 08 лютого 2007, 21:29
Звідки: ZH
Контактна інформація:

Re: зміна громадянства

Повідомлення Svitlana »

Привіт, Нелю!!! :yahoo3:
Щиро рада вітати вас на нашому форумі. :tak2: Так, це про цей форум я казала.

Ну якщо вам так більше подобається, то дійсно, хай тоді отримують польську візу і з нею перетинають кордон України-Польщі з укр. паспортом і польською візою. А далі вже користуються польським паспортом.
Але давайте подумаємо покроково:
- в Польщу поїхали з укр. паспортом і польською візою, там їм видали польський паспорт і вони назад в"їхали в Україну (по укр. паспорту). Штампи стоять в Укр. паспорті, про польський ніхто не знає (його і не треба показувати). Як варіант, вони нікуди не їздили, а просто пішли собі у Львові до посольства і їм видали паспорт. Результат одинаковий.
- Живуть собі скільки їм треба в Україні як українці. На польський паспорт це не впливає. Він собі чистенький лежить в тумбочці.
- Хочуть поїхати до Великобританії, на Маврикій чи на край світу. Беруть польський паспорт і їдуть собі. На скільки вони туди їдуть - то вже навіть і не важливо, важливо, щоб в кожній країні (де є таке правило, в Україні також), вони не затримувалися на довше, ніж 90 днів.
Можуть також взяти укр.паспорт з візою, до перетину першого кордону, а далі вже польським користуватися.
- Вертаються вони з кругосвітньої подорожі. Який тепер паспорт показувати? В принципі, вони могли би показати український і в"їхати. Єдине, що якщо хтось (чи поляки чи українці) десь колись захочуть штампи звірити, то постане питання - де ваш другий паспорт. Якщо Польща офіційно дозволяє мати 2 паспорти, то проблема, наскільки я знаю, зникає. Якщо ж ні, тоді вам треба бути обережнішими і слідкувати за штампами. ....Або питання про другий паспорт не постане, якщо зробити великі очі і сказати - я не перевіряю хто які штампи ставить в паспорт чи не ставить. Насправді, частенько таке трапляється, що паспорти чогось "забувають" штампувати. Але це вже сіра зона.
Якщо користувалися візою, тоді, само-собою, в"їжджають також по укр. паспорту. Так з одного боку безпечніше (якщо Польща не дозволяє подвійне громадянство), а з іншого більше мороки з отриманням польської візи.
Два паспорти на кордоні - то не лише ваш головний біль. таких дуже багато. Навіть якщо вони і мають право мати два паспорти, не завжди вдається спокійно перейти укр. кордон. Люблять доколупуватися наші хлопці дуже. Але в даному випадку, як завжди, допомагає буква закону: роздруковуєш його з сайту і тицяєш під ніс. Але ще раз, і ще раз, і ще раз - добре перевірте, чи Польща не змушує відмовлятися від першого громадянства (навіть у вигляді підписки про відмову у майбутньому, видаючи паспорт на руки зараз і вже). Бо може таке статися, що його анулюють, а ви навіть і не будете про це знати.

Щодо майна, то, незалежно від громадянства, вони його не втратять. Якщо йдеться про можливий спадок - так само. Тим більше, що укр. паспорт вони таки зберігають разом з правами.

Але, вони могли би ще такі "фінти" робити, як кожні 90 днів переходити кордон і назад з польським паспортом. Фактично - просто штампувати. Або могли би з польським паспортом запросити укр. візу на тривалий термін. При цьому вони можуть в МЗС просто запросити подовження візи (я так думаю, що це робиться через ОВІР, якщо нічого не змінилося).
one
Необмежена мультивіза
Повідомлень: 42
З нами з: 04 березня 2009, 17:05
Звідки: Dún Laoghaire

Re: зміна громадянства

Повідомлення one »

Я не все тут зрозумів, тож можливо моє зауваження буде не зовсім доречним, але хочу сказати, що в'їжджати і виїжджати з України треба по одному й тому самому паспорту. Інакше можуть бути значні проблеми. Треба пам'ятати, що для всіх безвізових країн є вимога заповнювати іміграційну картку на в'їзді і цю саму картку, завірену прикордонником, потрібно віддати на виїзді. Якщо ж ви хочете в'їхати по українському паспорту, а виїхати по польському, то завіреної картки у вас на виїзді не буде і, відповідно, будуть всі підстави підозрювати нелегальний перехід українського кордону (бо при легальному переході вам зобов'язані видати завірену іміграційну картку). В'їжджати і виїжджати по дійсному українському паспорту, звичайно ж, саме легше, бо ніяких українських законів ви при цьому порушити не можете. Але без віз країни призначення, на жаль, вас в літак, скоріше за все, не посадять. Тож для виїзду по українському паспорту вам треба заздалегідь отримати необхідні візи. Ось така теорія...
Аватар користувача
Svitlana
Айдгенос
Повідомлень: 3853
З нами з: 08 лютого 2007, 21:29
Звідки: ZH
Контактна інформація:

Re: зміна громадянства

Повідомлення Svitlana »

one писав:, що в'їжджати і виїжджати з України треба по одному й тому самому паспорту. Інакше можуть бути значні проблеми.
Треба пам'ятати, що для всіх безвізових країн є вимога заповнювати іміграційну картку на в'їзді і цю саму картку, завірену прикордонником, потрібно віддати на виїзді. Якщо ж ви хочете в'їхати по українському паспорту, а виїхати по польському, то завіреної картки у вас на виїзді не буде і, відповідно, будуть всі підстави підозрювати нелегальний перехід українського кордону (бо при легальному переході вам зобов'язані видати завірену іміграційну картку).
:wow5: Не лякайте людей
Імміґраційна картка - це лише статистичні дані для Комітету у справах спорту, молоді і туризму. :smile:
А ос штампи - це доказ перетину кордону. Хоча... хто подорожує, той знає, що іноді треба самому просити його поставити. У мене наприклад був такий ``нелегалний`` в`їзд, Коли вночі не перевірила, чи поставили штамп чи ні.

Але є категорії людей, котрі мают повне право мати 2 паспорти на руках (діти наприклад). Тому штампи можут стояти в обох на одну і ту ж поїздку. Але я тому і казала - треба дивитися на конкретний випадок. Якщо за нелегалний перетин кордону передбачена відповідалніст, то за 2 паспорти - ні. Як припече - краще показати другий паспорт, аніж гратися в партизана.
one
Необмежена мультивіза
Повідомлень: 42
З нами з: 04 березня 2009, 17:05
Звідки: Dún Laoghaire

Re: зміна громадянства

Повідомлення one »

Як я вже сказав, це все, поки що, теорія. Особисто я її не можу ні підтвердити, ні спростувати. Але, на мою думку, вона має сенс і іміграційна картка - набагато більше ніж просто іграшка для бюрократів. І ті сценарії, що я описав, теж виглядять цілком реальними. Тож можете попросити наступного разу свого чоловіка спробувати виїхати без повернення цієї картки. Я не жартую, я думаю просто всім було б цікаво в цьому остаточно розібратися. Тобто, я не раджу йому не заповнювати картку на вїзді, лише спробувати виїхати не показуючи її. Не будуть пускати, віддасть.
А відносно відсутності відповідальності за два паспорти, тут теж не все так просто. Тим більше останнім часом, наскільки мені відомо, такі законопроекти вже або дуже близькі до прийняття, або вже навіть прийняті.
Ось тут, до речі, щось схоже:
Проект Закону про внесення змін до деяких законодавчих актів України (щодо відповідальності за приховування факту перебування у громадянстві іншої держави або набуття такого громадянства)
http://gska2.rada.gov.ua/pls/zweb_n/web ... 3511=33199
“Стаття 1141.. «Приховування множинного громадянства»
Неповідомлення протягом встановленого законом терміну громадянином України будь-якого з державних органів, які беруть участь у вирішенні питань громадянства, про факт перебування або набуття громадянства (підданства) іншої держави (держав), –
карається обмеженням волі на строк до п’яти років або штрафом у розмірі десяти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.”
one
Необмежена мультивіза
Повідомлень: 42
З нами з: 04 березня 2009, 17:05
Звідки: Dún Laoghaire

Re: зміна громадянства

Повідомлення one »

До речі, як у підтверження моїх слів про підвищену активність на цьому фронті, Кабмін створив Державну міграційну службу: http://ua.korrespondent.net/ukraine/881808
Аватар користувача
dima_ternopil
Дозвіл С
Повідомлень: 363
З нами з: 01 грудня 2007, 16:35
Звідки: Basel - Тернопіль

Re: зміна громадянства

Повідомлення dima_ternopil »

Особисто я бачив як інозеця наші прикодронники викликали з автобуса на довгу співбесіду бо не було міграційної картки заповненої при вїзді.
Так що вона має велике значення.

Офіційне посилання: http://www.pvu.gov.ua/control/uk/publis ... t_id=46460
Аватар користувача
Svitlana
Айдгенос
Повідомлень: 3853
З нами з: 08 лютого 2007, 21:29
Звідки: ZH
Контактна інформація:

Re: зміна громадянства

Повідомлення Svitlana »

one писав:Як я вже сказав, це все, поки що, теорія. Особисто я її не можу ні підтвердити, ні спростувати. Але, на мою думку, вона має сенс і іміграційна картка - набагато більше ніж просто іграшка для бюрократів. І ті сценарії, що я описав, теж виглядять цілком реальними. Тож можете попросити наступного разу свого чоловіка спробувати виїхати без повернення цієї картки. Я не жартую, я думаю просто всім було б цікаво в цьому остаточно розібратися. Тобто, я не раджу йому не заповнювати картку на вїзді, лише спробувати виїхати не показуючи її. Не будуть пускати, віддасть.
А відносно відсутності відповідальності за два паспорти, тут теж не все так просто. Тим більше останнім часом, наскільки мені відомо, такі законопроекти вже або дуже близькі до прийняття, або вже навіть прийняті.
Ось тут, до речі, щось схоже:
Проект Закону про внесення змін до деяких законодавчих актів України (щодо відповідальності за приховування факту перебування у громадянстві іншої держави або набуття такого громадянства)
http://gska2.rada.gov.ua/pls/zweb_n/web ... 3511=33199
Ще раз - Міграційна картка - то лише збір статистичних даних і не більше. Кажу, бо знаю і не звідкись там, а з Самого Комітету у справах..., якраз з того часу, коли цю картку запровадили. Якщо за останні пару років спецслужби десь там якось там почали використовувати її у своїх потребах - то вже робота спецслужб. Вони і Однокласників можуть використати з подібною метою. Якщо призначення картки змінили і її дані віддали до розпорядження якимось іншим відомствам - було би цікаво дізнатися, звичайно, нащо і кому.
Міграційна служба і Міграційна картка - мають лише спільне слово "Міграційна" і не більше. Як подано в ланці - служба має займатися питаннями НАБУТТЯ ГРОМАДЯНСТВА, а також певно позбавлення і так далі. На сьогодні цим займається Секретаріат Президента. Сам Президент типу приймає рішення і підписує відповідні документи. Тому відповідні процедури тривають роками. Це зовсім непрядок, :notgood: і давно пора би вже створити відповідну службу, яка би компетентно цим займалася.

Щодо покарання за подвійне громадянство.... Дякую за повідомлення про такий проект, треба буде слідкувати за новинами. Але доки його не буде прийнято, то нема чого і лякати журавлем в небі. На сьогоднішній момент такого покарання нема і відібрати паспорт на кордоні у вас не мають права, а позбавити вас громадянства мають взагалі лічені особи та й ті не хочуть цим займатися (за процедуру відмови ж беруться гроші, охочих є досить, а тут безкоштовно треба попрацювати). Коротше, ланка лишається незмінною на поки що Закон України "Про Громадянство"

Ой! Як це я забула про Картку на кордоні дописати... Діма, того іноземця швидше забрали до вияснення наявності в нього непотрібної готівки в кишені.... під приводом картки. :lol3: Чесно, ніхто не чіпляється. Максимум - просять заповнити ще раз. Особливо, якщо є коло іноземця люди, що можуть перекласти, або якщо "іноземець" сам непогано говорить рідною та ще і розбирається в ЗУ. :52: А готівку виманювати з кишень іноземців наші погранці вміли ще багато років тому, коли ще і картки не було. Коли іноземець опинявся перед ними один - відразу забували англійську мову і починали кликати в сторонку, в каптьорку, хто куди... Як тільки з"являвся поруч доброволець (або тихенький скромний проводжаючий у сторонці), що міг перекласти, то проблеми відразу усі зникали і бідолаху відразу відпускали. Знову кажу з досвіду і то дуже численного.
Я так думаю, що це все ще легенди про залізні кордони совка живуть на тих самих кордонах. І як тільки люди опиняються в тому "проклятому" місці, відразу людям коліна трусяться, паморочиться в голові, рука сама тягнеться до кишені, а прикордонник видається дідьком в погонах. :ment: Ну а ті братці нюхом чують безвольний, напівпритомний стан "жертви" (+традиція минулого жива) і... ну гріх не "пожартувати" ( :think: а по ходу може ще щось зрубити вдасться).
Аватар користувача
dima_ternopil
Дозвіл С
Повідомлень: 363
З нами з: 01 грудня 2007, 16:35
Звідки: Basel - Тернопіль

Re: зміна громадянства

Повідомлення dima_ternopil »

Не в грошах була справа, бо то було на виїзд з України.
Дійсно прикордонники серйозно до того ставляться і збирають дані про всіх
nataliya
Дозвіл L
Повідомлень: 89
З нами з: 12 червня 2007, 11:45
Звідки: Ukraine

зміна громадянства

Повідомлення nataliya »

Можливо ця інформація буде корисною для тих, кому об'язково потрібно відмовитись від укр. громадянства при отриманні громадянства іншої країни. Як виняток, українське громадянство можуть зберегте, якщо ви надаєте документи, що у вас є нерухомість та інші активи в Україні, для цього треба зробити оцінку майна і звичайно ви бажаєте зберегти українське громадянство, щоб не сплачувати податки за те, що вже маєте в Україні згідно з законами нової країни. Цю консультацію надавав юрист по іміграції, але я не буду стверджувати для яких країн її можна застосовувати.
Відповісти

Повернутись до “Статус S, питання громадянства, паспорти, документи”